حرفی برای گفتن

از حال بد به حال خوب:

                 

  از حال بد به حال خوب:

انسان‌ها در زندگيشان احساسات گوناگوني را تجربه مي‌كنند. شادي، اندوه، خشم، آرامش، تنفر، عشق، حسادت و هزاران حس ديگر. شادي و غم احساساتي هستند كه قصد داريم درباره‌شان صحبت كنيم :

وقتي كه ما به دور و برمان نگاه مي‌كنيم، درمي‌يابيم كه بعضي افراد در اكثر اوقات لبخند به لب دارند و عده‌اي ديگر همواره عبوس، دلخور، غمگين و افسرده‌اند. گروه دوم كه اندك هم نيستند، خودشان را در زيرزميني كوچك كه سقفي كوتاه دارد حبس كرده‌اند و حس مي‌كنند كه هيچ راه فراري هم نيست. غم، اندوه، نااميدي، ترس و خشم سراسر فضاي فكرشان را پركرده‌ است. زيرزمين سرد و نمور است و انگار سقف كوتاه و ديوارهاي كلفتش اجازه نمي‌دهند كه آنها قد راست كنند و برخيزند. اين چهارديواري پنجره ندارد، هواي تازه و نور آفتاب را به آن راهي نيست، پرنده‌اي در آن آواز نمي‌خواند، صداي هيچ كودكي به گوش نمي‌رسد و احساسات خوشايند و لذت‌بخش در اين "زير زمين اندوه" جايي ندارد.
در عوض حالاتي سرد و دلتنگ‌كننده، ترس، اضطراب، خشم، افسردگي، رخوت، شك و ترديد و اعتماد به نفس اندك، تمامي فضاي آن را پركرده‌اند.
حالا پرسش اصلي اينست كه راه خروج از اين زيرزمين چيست؟ هيچ راه‌ حل جادويي و شگفت‌انگيزي وجود ندارد. فقط بايد بلند شد و به سوي پلكان رفت. يكي يكي پله‌ها را طي كرد تا به طبقه اول رسيد! وقتي كه اينچنين شخصي به طبقه اول مي‌رسد، پي مي‌برد كه چه چيزها و حالات شگفت‌آور و شفابخشي را تجربه مي‌كند! نور آفتاب، صداي پرندگان خوش‌آواز، سلامتي جسم و روان و شادي و نشاط بي‌مانندي كه تا آن روز خودش را از آن محروم كرده بود. حتي اگر باران و برف و طوفان را هم تجربه نمايد باز هم لذت و آسودگي خيال پس از اين سختي‌ها، آرامش‌بخش و ارزشمند است.
زماني كه اين آدم غم‌زده و نااميد در آن سياه چال به سر مي‌برد، فكر مي‌كند كه دهها طبقه و صدها پلكان بالاي سرش هستند كه پيمودنشان بسيار دشوار است و به همين خاطر به سمت پلكان نمي‌رود. ولي اگر برخيزد و نگاهي به آن بيندازد يك رشته پلكان را خواهد ديد كه به يك طبقه بالاتر ختم مي‌شود!
موضوع مورد بحث اينست كه چرا برخاستن و بيدار شدن از اين كابوس تا اين اندازه دشوار بوده براي خيلي‌ها ناممكن تلقي مي‌شود؟ اين نقطه فقط در چند قدمي هر كسي است پس علت اين توقف‌هاي رخوت‌آور چيست؟
حقيقت اينست كه ذهن اين افراد مشغول و درگير سخنان "آنهاست"، "آنها" مي‌توانند والدين، دوستان، همسر، همكار يا معلمان باشند. اين اطرافيان عقيده دارند كه تمامي جهان او در اين زيرزمين خلاصه مي‌شود و واقعيتي جز اين حالات و فضا وجود ندارد. او هم اين سياه چال خطرناك را يك "واقعيت" مي‌پندارد نه فقط يك "كابوس" كه بالاخره پاياني دارد. محبت، عشق، اميد و شادي و دوستي مفاهيمي افسانه‌اي و دست‌نيافتني بيش نيستند كه ماهيتي روياگونه و خيالي دارند. ولي حقيقت عكس اينست.اين همان اوست كه در وهم و كابوسي واهي زندگي مي‌كند ودچار سوء تفاهمي عميق شده است. تاريكي و نااميدي فريب و كابوسند و آن چه واقعيت دارد اعتماد به نفس،‌پشتكار، اميد، مهرورزي و ايمان است.
خب شايد خوانندگان اين سطور بپرسند كه چرا اطرافيان و ديگران به ما نمي‌گويند كه رهايي از اين قفس فقط با بالا رفتن از چند پله ميسر مي‌شود؟ آيا مي‌خواهند ما را آزار دهند؟ آيا شادي و نشاط و سرزندگي را فقط براي خودشان مي‌خواهند؟ آيا ما را دوست ندارند و نمي‌خواهند كه خوب و پويا زندگي كنيم؟ البته كه مي‌خواهند! شما نزديكترين وعزيزترين كسان به دوستان و پدر و مادر و خانواده‌تان هستيد. در واقع آنها اين راه حل و محل نجات را به شما نمي‌گويند چون خودشان هم نمي‌دانند! حقيقت ماجرا اينست كه خود آنها در تمامي زندگيشان اين دروغ‌ها و احساسات مخرب و غيرواقعي و كابوس‌وار را واقعيت زندگي دانسته‌اند و حقايق را كذب و خيال‌بافي. به همين جهت است كه نمي‌توانند چيزي جز دروغ‌هايي كه حقيقت پنداشته‌اند را برايتان نقل كنند.
نكته تاسف‌بار در اين ميان،‌ انتقال نسل به نسل و سينه به سينه اين سوء تفاهمات و برداشت‌ها و ادارك‌هاي نادرست ازماهيت و اصل مفهوم "زندگي" است. تفكرات نااميدكننده و بازدارنده از حركت و پويايي و تغيير و ترويج قالب‌هاي پوچ و مخرب در زندگي، نيروهاي محدود كننده‌اند كه همچنان بسياري از اشخاص را زير همان سقف نگه مي‌دارند. آيا شما هم مي‌خواهيد از اين گروه باشيد؟
دوست داريد خود و فرزندتان همواره با بيماري‌هاي مزمن جسمي و روحي دست به گريبان باشيد؟ مرور گذشته‌هاي تلخ و افسوس خوردن و اضطراب و نگراني راجع به آينده و نارضايتي از زندگي را چگونه حالاتي مي‌دانيد؟ حاضريد اين‌گونه سال‌هاي عمرتان را سپري نماييد؟
يا مي‌خواهيد از جا بلند شويد، از چند پله بالا رويد، "واقعيات" زندگي را دريابيد و به اين كابوس سراسر دروغ و توهم خاتمه دهيد؟
تغيير يافتن هرگز آسان نبوده و شايد بتوان گفت تغيير نظام فكري و ديدگاه يك شخص به زندگي كار دشوارتري هم باشد. هر قدر كه فرد مسنتر باشد و اين عقايد و باورها در ذهنش بيشتر تثبيت شده باشند، كار مشكلتر خواهد بود. سيستم فكري و شيوه برداشت‌ها و تلقيات و ديدگاه و زاويه نگاه انسان، عادات و رفتارهاي خاصي را به دنبال خواهند داشت كه منش و نحوه الگوي زندگي او را شكل مي‌دهند. اگر يك زنداني سياه چال افسردگي و نااميدي بخواهد تغيير كند، بايد در ابتدا نظام فكري و باورهاي پايه‌اش را كاملاً و مو به مو بازبيني و بررسي نمايد. دقت و توجه به هسته‌هاي سيستم فكري و كند و كاو در آنها اهميت ويژه‌اي دارد. حالا بايد تصميم بگيرد كه آيا مي‌خواهد همچنان اين دروغ‌ها را حقيقت انگارد و مطابق آنها زندگي كند يا اين كه قصد دارد راه و روش تازه‌اي در پيش گيرد؟ وافكار نااميدكننده و پوچ و ايستا را كنار بگذارد و سيستم فكري‌اش را دگرگون كرده سر و سامان دهد؟

+ نوشته شده در  ساعت 4:43 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

آرامش- فنون وفواید آن

         

آیا می دانید كه ...
● در آینده نزدیك آموزش علمRelaxجهانی خواهد شد
● آرامش یعنی شستشوی روانی از آلودگی های درونی

● برای گریز از بیماری ها به آرامش رو آورید

● آرامش خوراك روح است

● در وضعیت آرامش ، بدن خود با تولید مواد شیمیایی ضایعات و جراحات خود را ترمیم خواهد كرد.

● آرامش موجب درمان روح می شود و درمان روح موجب بهبودی جسم خواهد شد

● برای خودسازی باید به آرامش روحی برسیم

● كنترل روانی جسم و روح با آرامش

● بدون كسب آرامش انسان از درون پوسیده و منحل می شود

● بعد از رسیدن به آرامش روحی ، درد شیرین و گوارا و تسلی روح می شود

● آرامش موجب افزایش قدرت خلاقیت و نوآوری می شود

● مادر تمام درمان ها آرامش

●بدون عشق و ایمان به معشوق ازلی و ابدی آرامش نهایی و واقعی كسب نمی شود

● عشق معنوی برترین آرامش

● خداوند منبع آرامش

● آرامش زنجیرها و بندهای روانی را پاره می كند

● زندگی با آرامش شیرین و لذت بخش می شود

● چند دقیقهRelax كاراتر از مصرف داروها و مواد شیمیایی است

● شوخی و مزاح و خنده موجب نشاط و شادابی روح و روان و آرامش می شود

● كنترل روانی جسم و روح با كسب آرامش میسّر می شود

●Relax بیماران موجب تسریع در درمان می شود

● آرامش كودكان موجب رشد روانی و افزایش بازده مفید آنها می شود

● برای به كارگیری حداكثر بازده مفید باید با آرامش بر فشارها و استرس غلبه كرد

● آرامش والدین موجب نشاط و شادابی كودكان می شود

فواید و عملكرد آرامش
● به طور كلی آرامش هم از عواقب و عارضه های روان – تنی پیشگیری می كند و هم موجب بهبودی و رفع عارضه ها می شود وRelax علاوه بر تنظیم اتوماتیك جسم و روح ، باعث افزایش بازده مفید نیز می شود.
● سلول های مغز بر اثر خستگی و كاركرد زیاد مواد زهرآلودی از خود تولید می كنند كه باعث تخریب و فرسودگی آنها می شود و اختلالاتی در مغز به وجود می آید و در ضمن ناراحتی های راون – تنی را موجب می گردد كه بر اثر آرامش سلول های تخریب شده ترمیم می شوند.

● چند دقیقهRelax عمیق می تواند به سرعت خستگی جسمی و روحی را كاهش دهد در حالی كه ممكن است یك خواب چند ساعته نتواند خستگی را كاهش بدهد و شخص بعد از بیداری باز هم احساس خستگی كند.

● طی تحقیقات جدید ، آن تقسیم بندی كه سابقاً برای غدد و اعصاب برای تولید هورمون ها و مواد شیمیایی انجام شده بود نمی تواند به شكل مجزا درست باشد زیرا اعضا می توانند مانند مغز تفكر داشته باشند و مغز می تواند مانند لوزالمعده به تولید انسولین بپردازد.

●DNA در زخم ها و كوفتگی ها و در نهایت در كل بدن موجب ترمیم سلول می شود. اطلاعاتDNA ارثی و یا بر اثر تفكرات شخص ایجاد می شود. درهنگامی كه بدن را در حالتRelax قرار می دهیم با ایجاد یك تعادل در كل بدن در جهت ترمیم و هماهنگی عمل كرده ایم. آرامش مختص مغز نیست بلكه در تمام عضلات و اندام ها می توان ایجاد آرامش نمود و در نتیجه در لحظه ای كه در كل بدن ایجاد آرامش نموده ایم، علاوه بر تعادل و هماهنگی در یك عضو خاص ، هماهنگی و تعادلی بین آن عضو با كل بدن و ذهن ایجاد می شود.

● بهترین تولید كننده داروهای آرام بخش، خواب آور، برطرف كننده درد، آنتی بیوتیك ها و ... بدن است. بدن كه مواد شیمیایی را به عنوان دارو ارسال می كند از شعور خاصی برخوردار است به طوری كه میزان داروی تولید شده با مقدار مصرف هماهنگی دارد.

● بدن مواد مخدری را برای ایجاد آرامش تولید می كند كه اعتیادآور نیست ولی اگر با محرك های مكانیكی مانند: طب سوزنی ، تولید مواد مخدر را در بدن زیاد نماییم در شخص ایجاد اعتیاد می كند. پس ساخت این مواد باید تحت نظر شعور درونی باشد ؛ در ضمن اگر در وضعیت آرامش و یا تعادل روانی قرار بگیریم بدن به اندازه لازم مواد مخدر می سازد.

● داروهایی كه برای دلخوشی بیمار داده می شود مانند داروهای واقعی برای آرامش اثر می گذارند بخصوص این كه داروی دلخوش كنك به عنوان یك داروی قوی در ایجاد آرامش معرفی شود.

فنون ریلكس تراپی
1- آرامش عضلانی
● در اثر ترس و اضطراب و تنش حاصله تنسTense)) یا انقباض عضلانی ایجاد می شود. بنابراین برای كاهش ترس و اضطراب می توان تنش زدایی كنیم یا عضلات را وانهاده كنیم. نهایتاً در قبال آرامش و یا ریلكس تن، آرامش روان نیز ایجاد می شود.

●بی حركتی و رهایی عضلات به سرعت می تواند تنش حاصله و تنس عضلانی را كم كند و اضطراب و تنش های فكری را كاهش دهد.

● برای درك و آگاهی از ریلكس عضلات را در حالت تنس یا انقباض شدیدتر قرار می دهیم تا بعد از رهایی ، هم تفاوت انقباض و ریلكس را درك كنیم و هم به ریلكس عمیق تری برسیم.

● تنس یا انقباض عضلانی در قسمت های مختلف ناراحتی های متفاوتی را ایجاد می كند. تنس در گلو و تارهای صوتی موجب لرزش یا خشن شدن صدا، تنس در عضلات سر موجب سردرد، و تنس در روده ها موجب كولیت یا دل دردهای عصبی می شود. بنابراین یك ریلكس عمیق می تواند همزمان تمام تنس یا تنش های حاصله را برطرف كند.

● برای ریلكس عضلانی در پنج مرحله از پاها شروع می كنیم و بعد دست ها و سر و صورت، عضلات شكم ، كمر و سینه ؛ و در آخرین مرحله به تمرینات مركب به طوری كه چند عضله با هم ریلكس شوند اقدام می كنیم.

● برای ریلكس می توان از تمركز فكر بر روی عضلات استفاده كرد و آنها را شل و كرخت و بی حس كرد و با كنترل ذهنی تمام عضلات را از حالت تنس خارج نمود ؛ و از ریلكس تمركزی می توان در تمام حالات و شرایط استفاده بهینه كرد.

● وقتی عضلات با تمركز فكری ریلكس می شوند بدین معنا نیست كه واقعاً عضله شل شده باشد بلكه با تمركز فكر پیام های انتقال عصبی را مجهز به كاهش تحریك عصب سمپاتیك می كند و عضله از حالت تنس حاصله از تنش خارج و به حالت وانهادگی یا ریلكس در می آید.


● مرحله لتارژی یا موت كاذب از عمیق ترین مراحل ریلكس است به طوری كه فرد در این مرحله كاملاً بی حس می شود و اگر تیغی به عضلات او بزنید احساس درد نخواهد كرد. در این حالت آرامش به حد اعلای خود می رسد و شخص در حالت خلسه و از خود بی خود شدن دور از هرگونه اضطراب و تشویش خاطر قرار می گیرد.

● بعد از رهایی و شل و كرخت كردن عضلات ممكن است احساس سنگینی در عضلات حس شود و می توان با تمركز فكر احساس سنگینی را افزود تا حدی كه نتوانیم حركتی كنیم و به مرحله آرامش عمیق تر برسیم زیرا ایجاد سنگینی در اوج ریلكس است.

● در هر وضعیتی اگر خود را سنگین حس كنید و اگر به طور كلی همیشه آرام و متین و سنگین حركت نمایید از یك آرامش همیشگی برخوردار خواهید شد.

● در اثر احساس سنگینی ریتم تنفسی و ضربان قلب نیز آهسته و آرام خواهد شد و این سنگینی موجب سنگینی و متانت در شخصیت شما نیز خواهد شد.

● یوگا ورزش روحی است كه مبادرت به تمرین آن موجب تقویت اعصاب و تنظیم و تقویت غدد داخلی و مقاوم شدن روح و ریلكس عضلانی و در نهایت كسب آرامش خواهد شد.

● برای كسب آرامش از طریق استحمام ابتدا باید با استفاده از آب گرم تنس عضلانی را كاهش داد و سپس با آب سرد شور و نشاط و تقویت اعصاب را ایجاد نمود ؛ به طور كلی با استحمام روزانه می توان به آرامش خوبی رسید.

● دستگاه ارتعاش دهنده موجب تحریك عضلات می شود و احساس شادابی و ریلكس می كند. با تحریك مداوم عضلات چهره می توان در حفظ جوانی و جلوگیری از چین و چروك صورت اقدام نمود.

● حمام آفتاب موجب تحریك عضلانی می شود و ایجاد شور و نشاط می نماید و روی دم و بازدم منظم و تقویت اعصاب شدیداً مؤثر است ؛ البته ولی آفتاب شدید با تحریكات شدید فرد را عصبی تر نیز می كند ولی استفاده بهینه از آفتاب شخص را خوش مشرب و اجتماعی می كند.

فنون ریلاكس تراپی
1- آرامش عضلانی
2- آرامش تنفسی

3- آرامش مغز

4- دفع سموم روانی

5- تخیلات ذهنی آرام بخش

6- بیوفیدبك آرامش

7- آرامش متعالی

8- آرامش كاربردی

منبع :
Relax therapy ( آرامش تن، روان ، ذهن )

+ نوشته شده در  ساعت 3:29 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

19 روش برای مات کردن کسالت وغم وغصه

    

اگر 19 روش زیر را انجام دهید كسالت دیگر معنا نخواهد داشتبراى این كه به زندگى احساس بهترى ببخشید و حسى جدید داشته باشید باید روش هایى را در زندگى به كار ببندید. در اینجا 19 روش تازه و جدید را براى این كه در روزهاى دلگیر و خسته كننده پاییز و زمستان احساس بهترى پیدا كنید به كار ببندید.


1 - دوست خودتان باشید
سعى كنید همان طور كه با صمیمى ترین دوستانتان برخورد مى كنید، با خودتان نیز رفتار كنید. وقتى كه دوستى یا كسى كه به او علاقه دارید در وضعیت روحى بدى به سر مى برد و از شما كمك مى خواهد براى او چه مى كنید؟

از او مى خواهید تا نگران نباشد. به او مى گویید استراحت كند یا به نوعى سرخودش را گرم كند و به مشكلش فكر نكند و ...

در این حالت و در این روزها به خودتان نیز همان توصیه ها را بكنید.
2 - احساس پرواز كنید
در جایى قرار بگیرید كه سكوت و آرامش دارد. براى دقایقى تصور كنید پرنده اى هستید كه در آسمان لایتناهى در حال پرواز است. همانگونه كه ابرها در آسمان حركت مى كنند، سعى كنید مشكلات را از جلوى چشمانتان عبور دهید. این روش به شما یاد مى دهد كه به خاطر بیاورید مشكلات قابل عبور و گذر هستند و همیشه در كنار ما نخواهند ماند.

3 - رنگ نارنجى
از زمان هاى قدیم «رنگ درمانى» جزو موارد بسیار مهمى بوده كه توسط روان شناسان شناخته شده است. از رنگ ها براى كاهش استرس در بیماران و دادن آرامش به آنها استفاده زیادى شده و مى شود. روان شناسان معتقد هستند كه رنگ نارنجى باعث افزایش حس خوشبینى ، اشتیاق و شانس آوردن است. براى این كه این احساس در شما شناور شود چند شاخه گل نارنجى در گلدان بگذارید و به آنها نگاه كنید. تابیدن نور نارنجى یا لیوان هایى به این رنگ نیز به شما احساس شادى مى دهد. اكنون كه دراوایل زمستان هستیم مى توانید یك سبد نارنگى، خرمالو یا پرتقال روى میز بگذارید.

4 - خریدهاى ارزانهمه مردم وقتى موفق مى شوند هنگام خرید تخفیف بگیرند شاد مى شوند؛ براى این كه حس شادمانى را در خود تقویت كنید ارزان تر خرید كنید و پولهایتان را پس انداز كنید تا در مواقع ضرورى به كارتان بیاید و بتوانید در آن زمان ها احساس آرامش و شادى كنید.
5 - شكلات بخورید
زنان به خوردن شكلات بخصوص قبل از عادت ماهیانه علاقه مند هستند زیرا تحقیقات نشان داده كه شكلات باعث مى شود حالات و روحیات افراد تغییر كند. شكلات میزان سروتونین و اندروفین خون را زیاد مى كند و این دو هورمون باعث شادمانى مى شود. سعى كنید گاهى شكلات بخورید، تا این احساس در شما تقویت شود.

6 - مشكلات را دور بریزیدهرچه را كه به نظرتان مى آید در زندگى موجب ایجاد مشكل و ناراحتى برایتان شده ، روى كاغذى بنویسید. سپس تك تك موارد را بخوانید و روى آن خط قرمز بكشید و سپس وقتى براى تمام موارد راهكار پیدا كردید، كاغذ را مچاله كنید و دور بیندازید.
7 - خوش بین باشید
به مشكلات به گونه دیگرى نگاه كنید. بر این باور باشید كه حتى مى توان سختى ها را نیز با نگاه دیگرى دید. امید به زندگى داشته باشید. روان شناسان معتقدند اگر حتى اشخاص بیمار و بیماران لاعلاج امید خود را از دست ندهند، بر بیمارى چیره خواهند شد. سعى كنید در مواقع سختى به این فكر كنید كه افرادى كه وضعیت بسیار دشوارترى از شما دارند همواره در كنارتان هستند. برخورد كردن با مشكلات و موانع را بیاموزید تا احساس خوشبختى كنید. براى داشتن زندگى خوب، باید انرژى مثبت داشته باشید.

8 - از هم تعریف كنیددر زمانى كه از انجام كارهاى روزانه و یا در محیط كار كاملاً خسته شده اید و هیچ انرژى و توانى برایتان نمانده است سعى كنید لبخند بزنید و بگویید كه احساس خوبى دارید. در این لحظات از اطرافیان خود و صفات خوبى كه دارند تعریف كنید. خواهید دید كه بعد از لحظاتى روحیه شما تغییر خواهد كرد و احساس شادى در شما به وجود خواهد آمد.
9 - آنچه را دوست دارید بنویسیدهر چیزى را كه مورد علاقه تان است و به آن عشق مى ورزید روى كاغذى بنویسید. این كار حس خوبى به شما خواهد داد. زیرا متوجه مى شوید كه با برگشت به خاطرات گذشته زمانى به آنچه و آن كسانى كه در كنارتان زندگى كرده اند احساس محبت داشته اید.
10 - حمام كنیدبعد از شنا كردن در دریا احساس جوانى مى كنید. براى این كه احساس طراوت را در روزها و شب هاى پاییزى پیدا كنید كافى است یك فنجان نمك داخل وان حمام بریزید و آن را با آب گرم پر كنید. با شمع هاى معطرى كه در كنار وان مى گذارید، آرامش خاصى پیدا مى كنید.
11 - موسیقى گوش كنیدسعى كنید براى لحظاتى موسیقى گوش كنید. با موسیقى مى توانید به آرامش ذهنى برسید و مشكلات را فراموش كنید. حتى اگر شده این كار براى دقایقى یكنواختى زندگى را از بین مى برد.
12 - استراحت كنیدوقتى كه از انجام كارهاى مختلف خسته شده اید و تحت فشار زیادى قرار گرفته اید، مطمئناً نمى توانید كارى كنید كه به این مشكلات پایان دهید. در این مواقع بهتر است دست از كار بكشید، كتاب جدیدی بردارید، دراز بكشید و شروع به خواندن كنید. این كار را حداقل براى یك ساعت هم كه شده انجام دهید تا به اثرات بسیار مؤثر آن واقف شوید.
13 - با رنگ ها بازى كنیدبه سراغ مداد رنگى، گواش، آبرنگ و ماژیك كودكتان بروید و مثل آنها شروع به نقاشى كنید. نقاشى حالات درونى تان را بازگو مى كند؛ همانطور كه یك كودك نیز با نقاشى احساس درون خود را به خوبى نشان مى دهد. با بازى كردن با رنگ ها احساس آرامش و شادى به شما دست خواهد داد.
14 - آزاد باشیدسعى كنید كارهایى را كه تمایل به انجام آن دارید به راحتى انجام دهید. درست مثل كودكى كه دوست دارد آواز بخواند و از هیچ كس خجالت نمى كشد. اگر از آواز خواندن لذت مى برید بدون این كه خجالت بكشید آواز بخوانید. اگر از انجام این كار جلوى دیگران مى هراسید در جاى خلوتى آواز بخوانید. موسیقى و تخلیه احساسات با آواز، گردش خون شما را تنظیم مى كند و احساس خوبى به شما مى دهد.
15 - خدا را سپاس بگویید
به یاد سه موفقیت آخرتان بیفتید و با سپاسگزارى و شكرگزارى از خداوند و كشیدن یك نفس عمیق، انرژى بیشتری ذخیره كنید.

16 - خیرخواهى كنیدكمك كردن به دیگران و نسبت به آنان خیرخواه بودن، احساس خوشایندى را به افراد مى بخشد. این احساس بدن را پر از هورمونى مى كند كه احساس خوبى را بیشتر مى كند. به افراد نیازمندى كه در اطرافتان وجود دارد كمك كنید، فرقى نمى كند كه میزان و نوع این كمك چه باشد، مهم این است كه خیرخواه باشید.
17 - به عكس هاى قدیمى نگاه كنید
آلبوم هایتان را ورق بزنید و به عكس دوستان و اقوام نگاه كنید. با دیدن آنچه كه در گذشته بوده و خاطرات سال هاى قبل لبخندى روى لب هاى شما خواهد نشست و احساس خوبى در وجودتان برپا خواهد شد.

18 - پیغام جدید تلفنى بگذارید
اگر تلفن همراه تان یا تلفن خانه تان پیغام گیر دارد، جملات جدید و متفاوتى روى آن بگذارید. مى توانید روى این پیغام گیر بگویید: «براى دعوت كردن من به میهمانى یا شام، بعد از شنیدن صداى بوق پیغام بگذارید!» مى توانید جوكى تعریف كنید یا جمله اى طنز روى پیغام گیرتان ضبط كنید. این كار، به خود شما و كسى كه به شما تلفن زده شادى مى بخشد.

19 - بوهاى شادى آفرین
بعضى از بوها براى تغییر احساس انسان شناخته شده اند. گل رز، بابونه، شمعدانى معطر، لیمو و بالنگ از جمله این بوها هستند. این بوها را به عنوان خوشبوكننده و معطركننده هوا و فضا مورد استفاده قرار دهید.(روش بیستم به بعدراشماانتخاب کنید ؟؟؟)باتشکرازپرشین وی---

+ نوشته شده در  ساعت 9:13 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

کودک درون(1)

  Baby in Pink Flower Bed Snowglobe Images        Sweet White Baby Pink Blankie Snowglobe Images       Sleeping Babies Red & Gold Snowglobe Images

روان تحلیل گران می‌گویند: «هر کس در واقع سه نفر است.» منظور روانشناسان ِاین است که مردم به سه شیوه می‌توانند عمل کنند، به شیوه والد، به شیوه بالغ و به شیوه کودک. این سه شیوه رفتار ساختار رفتاری فرد را تشکیل می‌دهند.

 والد: مجموعه‌ای از عقاید ضبط شده و پیشداوری‌هاست. کسی که در حالت والد بسر می‌برد مثل پدر و مادرش یا اطرافیانش مسائل را می‌بیند و مثل آنها احساس و رفتار می‌کند.

بالغ: کامپیوتر انسان است و بر مبنای اطلاعاتی که در خود اندوخته است، عمل می‌کند و طبق برنامه منطقی خویش، محاسبات را انجام می‌دهد. بالغ، عاری از هیجان است و کاملا منطقی است.

کودک: وقتی در این حالت هستیم نه تنها بچه گانه رفتار می‌کنیم بلکه واقعا بچه می‌شویم. در این حالت درست مثل بچه‌‌ها رفتار می‌کنیم و دنیا را مثل بچه‌ها می‌بینیم و به دنیا همچون کودکان واکنش نشان می‌دهیم. در حالت مذکور مثل بچه سه، پنج یا هشت ساله‌ای می‌شویم که فقط عضلات و استخوان‌هایش بزرگ شده‌اند.

 وقتی کودک درون ما متنفر، عاشق، بازی‌گوش و خود انگیخته است، به آن کودک طبیعی یا شازده کوچولو می‌گویند. اما وقتی که متفکر و خلاق و خیال‌پرداز است به او کودک شهود گرا یا پروفسور کوچولو می‌گویند. وقتی هم ترسو، گناهکار یا خجول است، به او کودک سر به راه  می‌گویند.در مجموع کودک، در تحلیل رفتار متقابل منبع خیر است و یگانه منبع خلاقیت، سرگرمی و تولید و یگانه منبع تجدید و نوسازی زندگی است.

 گرچه نمی‌توان گفت که یکی از جنبه‌های شخصیت مهم‌تر از دیگری است، چون هر سه حالت فوق لازم و ضروری هستند،

اما کودک، آن بخش از شخصیت است که واپس زدن و خفه کردن آن نه تنها نشاط و شادابی را از فرد می‌گیرد بلکه فرد را در معرض انواع اختلالات جسمانی و روان پزشکی قرار  می‌دهد.

 در قسمت زیر با تکنیک‌هایی آشنا می‌شوید که می‌توانید به کمک آن، کودک درون خود را زنده و سرحال نگه دارید و بدین ترتیب شادابی، طراوت و خودانگیختگی خود را حفظ نمایید.

کودک درون کیست؟

کودک درون، کودک خردسالی است درون شما، که مایل است مراقبت شود، تغذیه شود و دوست داشته شود. این کودک خردسال که از دوران کودکی با شما بوده هنوز هم به عنوان یک کودک  درون شما باقی مانده است. کودک کوچولو و شیطون درون شما رام و کنترل شده است. او مجموعه‌ای از هیجانات و احساساتی است که شما درونتان دارید و آنها را کنترل می‌کنید. همه این هیجانات و احساسات خوشایند و ناخوشایند، کودک درون شما را تشکیل می‌دهند.

 کودک خلاق، احساساتی، هنری و خیالپرور درونتان که در طول زمان توسط شما و محیط شکل گرفته، و کنترل شده است، همچنان به حالت اولیه خود که کودکی سرشار از انرژی، هیجان و شیطنت است وجود دارد و نیازمند آزاد شدن است. وقتی کودک درونتان مورد بی‌توجهی غفلت و بدرفتاری قرار می‌گیرد، وقتی از ارضای خواسته‌هایش جلوگیری می‌شود، وقتی صدمه می‌بیند، وقتی خود را در لایه‌ای از نقاب می‌پوشاند و از دید دیگران مخفی می‌سازد، وقتی وجود او را انکار می‌کنید و نادیده می‌گیرید (احساسات خود را انکار می‌کنید و نادیده می‌گیرید)، این کودک خردسال جایی در زیر سطح روان شما پنهان می‌شود و با این کار احساسات نگرانی، اضطراب، ترس و افسردگی را در شما ایجاد می‌کند.

 گرچه ممکن است آن را فراموش کرده باشید و نسبت به وی بی‌توجه باشید، ولی او درونتان حضور دارد و بی‌توجهی و کم محلی شما را با لجبازی پاسخ می‌دهد. اگر به او توجه کنید و با او مهربان باشید، می‌داند چگونه شما را سرگرم کند، از زندگی لذت ببرید و  بازی کنید.

اگر او را دنبال کنید، می‌تواند به شما کمک کند تا از خستگی روانی در زندگی پیشگیری و استرس را در زندگی‌تان کنترل کنید.

 اگر توجه و مراقبت لازم از او به عمل آید، می‌تواند دوست واقعیتان باشد و مانند یک بزرگسال در کنارتان قرار گیرد.

 خشکی و جدیت بیش از اندازه را از شما بگیرد و شما را لطیف‌تر کند. به شما کمک کند تا بر ترس‌هایتان غلبه کنید، انعطاف‌پذیر باشید و تغییرات لازم را در زندگی‌تان ایجاد کنید. شخص کوچولوی درون شما نیازمند مراقبت، حمایت، تایید و شفاست و شما برای این‌کار به ابزار زیادی احتیاج دارید. اگر آنچه می‌خواهید، به او بدهید می‌توانید زندگی جدید و سالمی را آغاز کنید و امکان رشد شخص خودتان را فراهم آورید.

 نشانه‌های مناسب کودک درون

وقتی کودک درون شما فعال می‌شود، بی‌تردید احساسات و هیجانات را تجربه می‌کنید:

زمانی که در بازی یا سرگرمی غرق شده‌اید، زمانی است که کودک درونتان در شما فعال شده است. همچنین است وقتی...

- زمانی که با تماشای یک فیلم یا دیدن یک نمایش تلویزیونی گریه می‌کنید.

- زمانی که با کودکان خوش‌ و یش و بازی می‌کنید.

- وقتی از بازی کردن با اسباب‌بازی کودکان لذت می‌برید.

- زمانی که برنامه‌های کودکان و کارتون‌هایی را که برای آنها ساخته شده است نگاه می‌کنید، مجذوب می‌شوید و لذت می‌برید.

- زمانی که برای چیزهایی که در گذشته داشته‌اید و آنها را از دست داده‌اید، گریه می‌کنید و دچار سوگ می‌شوید.

- زمانی که می‌خواهید توجه بزرگترهای خانواده یا فامیل را جلب کنید و از محبت آنان برخوردار شوید.

- زمانی که به خواندن کتاب‌های کودکان می‌پردازید، فیلم تماشا می‌کنید و یا آلبوم عکس‌های دوران کودکی‌تان را نگاه می‌کنید.

- زمانی که ادای دختر یا پسر کوچولویی را در می‌آورید، مانند آنها حرف می‌زنید و احساسات شدیدی را مانند گذشته تجربه می‌کنید.(باتشکرازتبیان).....ادامه دارد................

+ نوشته شده در  ساعت 7:16 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

جملات معجزه گر

 

13.gif6.gif

                             نامه ی تشکر آمیز

 

متشکرم:

برای همه وقت هایی که مرا به خنده واداشتی.

برای همه وقت هایی که به حر ف هایم گوش کردی.

برای همه وقت هایی که به من شهامت و جرأت دادی.

برای همه وقت هایی که با من شریک شدی.

برای همه وقت هایی که با من به گردش آمدی.                   

برای همه وقت هایی که خواستی در کنارم باشی.

برای همه وقت هایی که به من اعتماد کردی.

برای همه وقت هایی که مرا تحسین کردی.

برای همه وقت هایی که باعث راحتی و آسایش من هستی.

برای همه وقت هایی که گفتی "دوستت دارم".

برای همه وقت هایی که در فکر من بودی.

برای همه وقت هایی که برایم شادی آوردی.

برای همه وقت هایی که به تو احتیاج داشتم و تو با من بودی.    

برای همه وقت هایی که دلتنگم بودی.

برای همه وقت هایی که به من دلداری دادی.

 برای همه وقت هایی که در چشمانم نگریستی و صدای قلبم را شنیدی.

به خاطرهمه این ها، هیچ وقت فراموش نکن که:

همیشه برای گوش دادن به حرف هایت آمادگی دارم.

همیشه پشتیبانت هستم.

من مثل کتابی گشوده برایت خواهم بود.

فقط کافی است چیزی از من بخواهی، بلافاصله از آن تو خواهد شد.

می خواهم اوقاتم را در کنار تو باشم.

من کاملاً به تو اطمینان دارم و تو امین من هستی.

در دنیا تو از هر چیزی برایم مهمتر هستی.                  

همیشه دوستت دارم، چه به زبان بیاورم چه نیاورم.

همین الان در فکر تو هستم.

تو همیشه برای من شادی می آوری به خصوص وقتی که لبخند بر لب داری.

من همیشه برای تو این جا هستم و دلم برایت تنگ است.

هر وقت که احتیاج به درد و دل داشتی روی من حساب کن.

تو در تمام ضربان های قلبم حضور داری.(باتشکرازتبیان)

+ نوشته شده در  ساعت 3:52 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

زندگی ای زیبا با حل اختلافات زناشویی

گل

دستورالعمل حل اختلافات

تا به حال به این مساله توجه داشته اید که هیچ رابطه ای به اندازه رابطه زناشویی، مستعد اختلاف نیست؟ زیرا در زندگی زناشویی، زن و مرد دایما با یکدیگر در تعامل و ارتباط بوده و بنابراین فرصت برای اختلاف بسیار است. مسایلی مانند رابطه با اقوام، پول، فرزندان، مسافرت و... منشا اکثر اختلافات زوجین است. پس احتمال اینکه همسران با وجود این همه مشکل و اختلاف نظر، شادمانه زندگی کنند، خیلی کم است. ولی در صورتی که راه و رسم برخورد با مشکلات و اختلافات را بیاموزند و به دنبال راهکارهای موثر برای بهبود رابطه زناشویی باشند، روز به روز بر خوشبختی آنان افزوده می شود.

ازدواج کردن مقوله ای متفاوت از زندگی مشارکتی است چرا که انتظارات و توقعاتی که در زندگی مشترک میان زوجین وجود دارد، کاملا متفاوت از زندگی مشارکتی است.

ازدواج کردن مقوله ای متفاوت از زندگی مشارکتی است چرا که انتظارات و توقعاتی که در زندگی مشترک میان زوجین وجود دارد، کاملا متفاوت از زندگی مشارکتی است. زندگی مشارکتی مانند زمانی است که در دوران دانشجویی با همسالان و همکلاسان خود هم خانه می شوید. در این سبک زندگی افراد در کنار هم هستند و با هم زندگی می کنند اما اهداف، روند و برنامه زندگی متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند و در ضمن هیچ اصراری برای ایجاد یک هماهنگی کامل بین اعضای یک خانه یا خوابگاه وجود ندارد. اما در زندگی مشترک برای اینکه زوجین در کنار یکدیگر احساس آرامش کنند لازم است که به دنبال یک زبان مشترک و هماهنگی با یکدیگر باشند و در ضمن روش رویارویی  با مشکلات و اختلافات را بیاموزند. در ادامه مراحل موثر در حل اختلافات عبارتند از:

به چالش کشیدن اختلافات زناشویی

گام اول: احترام متقابل.

ریشه مشکل، نگرش یکی از طرفین یا هر دو نفر آنهاست نه خود مشکل. در روابطی که احترام متقابل حاکم است، طرفین سعی می کنند دیدگاه یکدیگر را درک کنند و به دیدگاه یکدیگر احترام بگذارند.

گام دوم: مشخص کردن مشکل واقعی.

اکثر زن و شوهرها نمی توانند مشکل واقعی را مشخص کنند. معمولا اینکه چه کسی کارهای خانه را انجام دهد، چطور پول خرج کنند و.. اصل مساله نیست. البته اختلاف نظرها را باید رفع کرد ولی زوجین باید مشکل واقعی را بشناسند. وقتی مشکل واقعی شناخته شد، اختلاف نظرهای ظاهری رفع می گردد.

گام سوم: زمینه های توافق.

هنگام اختلاف، ساده ترین راه این است که دنبال تغییر دادن همسرمان باشیم. ولی راه موثر تر این است که از خودمان بپرسیم" چه کار می توانم بکنم تا رابطه ما عوض شود؟" با متمرکز شدن روی اینکه خودتان می خواهید چه کار کنید و ملزم نکردن همسرتان به تغییر، جوی ایجاد می کنید که امکان توافق در آن وجود دارد.اگر چه راه حل نهایی در گرو تغییر رفتار هر دو نفر است ولی تمایل به تغییر کردن و تصمیم گرفتن برای تغییر کردن، امری کاملا شخصی است.

اگر به جای بگو مگو، با یکدیگر همکاری کنید، زمینه ای فراهم خواهد شد که ببینید جهت حل اختلافاتتان چه کار باید بکنید.

گام چهارم: مشارکت متقابل در تصمیم گیری ها.

وقتی زن و شوهر فهمیدند مشکل واقعی چیست، یکی از آنها راه حل پیشنهاد می دهد. دیگری یا راه را می پذیرد یا آن را اصلاح می کند و یا راه حل دیگری را ارائه می دهد. ایجاد جو بده-بستان از همه روشهای دیگر موثر تر است. بسیار مهم است که طرفین حق دخالت داشته باشند زیرا اگر یکی از طرفین از این حق طبیعی محروم شود، زندگی زناشویی مستعد پذیرش اختلافات بسیاری می گردد. اما هنگامی که هر یک از طرفین در حل اختلاف مشارکت داشته باشند، به راه حل هایی می رسند که هر دو، آن راه حلها را قبول دارند و راه حل ها در راستای اهداف مشترکشان هستند.

قدرت و مسئولیت را عادلانه تقسیم کنید تا مقاومت جای خود را به همکاری بدهد.(باتشکرازتبیان)

+ نوشته شده در  ساعت 6:2 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

انرژی درمانی(لمس درمانی) وفواید آن

لمس درماني چيست؟
درسالهاي اخيراستفاده ازروشهاي طب مکمل وجايگزين،دردرمان امراض موردتوجا زيادي قرارگرفته است.يکي ازروشهاي طب مکمل وجايگزين لمس درماني است.
لمس درماني يک تکنيک شفابخش است که درآن درمانگربا رمي ازهوشياري تمرکزي،ازدستان خودبه عنوان کانون جهت ايجادتعادل وهماهنگي،درحوزه انرژِي دوجانبه بيمار-محيط استفاده مي کند.لمس درماني درواقع يکي ازسازمان يافته ترين انواع لمس است که برخاسته ازفرهنگ هاي اصيل شرقي وطب سنتي چين بوده وبريکپارچگي وجودانسان،به عنوان يک کل واحد وارتباط فکروبدن،تاکيدمي کند.اين هنردرماني که قدمتي 4000ساله دارد،دردهه 1970توسط دولوس کريجر،پرفسورپرستاري دانشگاه نيويورک،ودوراکانز،رئيس انجمن عرفان آمريکا،براساس مدل راجرزبارويکردي عملي،مدون گرديد.کريجرمعتقداست براي آنکه لمس کاملاموثروشفادهنده باشد،درمانگربايستي «قصد کمک » و«توجه محض» به مددجوي خودداشته باشد.به نظرمي رسدکه عمل توجه،نقشي رادرمان ايفامي کند.اين نقش ازطريق حوزه انرژي اعمال مي شود.
حوزه انرژي چيست؟
حوزه انرژي ياميدان حياتي که درفرهنگ هاي مختلف به نامهاي متفاوتي ازقبيل هاله،پرانا،کاي،بيوفيلد،بيوانرژي و... ناميده شده است،به منطقه الکترومغناطيسي اطلاق مي شود که اطراف بدن موجودات زنده وغيرزنده رااحاطه کرده نموده است.مجموعه تشعشعات بدن که نشات گرفته ازماهيت اتمي جسم است،ميداني رادراطراف بدن ايجادمي کند که باتکنيک هاي خاص آزمايشگاهي مي توانداندازه گيري،عکسبرداري وحتي باتمرين وممارست لمس گردد.
حوزه انرژي هرانسان بسته به درجات ثبات ذهني ورواني فردتغييرمي کند.به عبارت ديگر،ميدان انرژِي مرتبط باچرخه افکارانسان بوده وتغييرات آن تابع کنترل تفکرفرداست.به اين ترتيب افکارمابرحوزه انرژِي وآن نيزبه نوبه خودبرجسم وسلامتي تاثيرمي گذارد.برخي روانشناسان حوزه راحلقه بين جسم وروان دانسته ومعتقدندکه تغييرات اين ميدان موجب بروزعلائم سايکوسوماتيک مي گردد.
تحقيقات هارولدبورنشان مي دهد که ميدان حياتي درپاسخ به رويدادهاي اساسي زيست شناختي بدن،ازقبيل تخمک گذاري،بيماري،جراحت و...تغييرمي کند.اختلالات عاطفي،دردويافرايندبيماري موجب ناهماهنگي وعدم يکپارچگي حوزه انرژي شده ودرنتيجه سلامتي فرددستخوش دگرگوني مي شود.درمانگرلمس درماني مي توانداين تغييرات رادرحوزه انرژِي فردبيمارلمس کندوباتمرکزبرشفاوبهبودي مددجو،ازطريق تعامل يبوفيلدخودوفردمددجو، هماهنگي وتعادل مجددرادرحوزه فردبيماربرقرارکند.لذاهدف لمس درماني تحريک توانايي طبيعي بدن براي ترميم خودازطريق ايجادتعادل درجريان انرژي مي باشد.لمس درماني علاوه بربزرگسالان برروي نوزادان ،حيوانت وگياهان نيزموثراست.
لمس درماني چگونه انجام مي شود؟
ازآنجا که حوزه انرژي تاحدود 45-30 سانتيمتري ازسطح بدن گسترش مي يابد،لذالمس درماني به هردوصورت تماسي وغيرتماسي قابل اجراست.درفرم غيرتماسي دستهاي پرستارهمچون گيرنده هايي درفاصله 12-10 سانتيمتري ازسطح بدن حرکت نموده وجريان ونقصان انرژي رالمس مي کنندومي توانندباتمرکزبرسلامتي وکمک به فردبيمارناهماهنگي هاي حوزه رابرطرف کنند.
لمس درماني چه منافعي دارد؟
تحقيقات مختلف تاثيرات زيررابراي لمس درماني نشان داده است:
1-تسکين درد
2-کاهش اضطراب
3-کاهش سطح استرس
4-ايجادريلکسيشن وکاهش علائم حياتي
5-کاهش ديس ريتمي هاي قلبي
6-تسريع ترميم شکستگي هاي استخواني
7-بهبودسردردهاي تنشي
8-درمان اعتياد
9-درمان کم خوني
10-کاهش درد وبهبود عملکرد مفاصل درآرتريت دژنراتيوواستئوآرتريت
11-تسريع ترميم زخمها

+ نوشته شده در  ساعت 4:42 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

تست اولیه ارزیابی سلامت روحی وروانی

   

به این ده سوال پاسخ دهید تا دریابید که چه اندازه با احساسات و عواطف خود در ارتباط هستید سپس امتیاز های خود را جمع کرده و نتیجه حاصل را مشاهده نمایید!

 

سوال:

1)هنگامی که غمگین و ناراحت هستید, آیا می توانید علت ناراحتی خود را پیدا کنید؟

همیشه (4 امتیاز) بیشتر اوقات (3 امتیاز) برخی مواقع (2 امتیاز) به ندرت ( 1 امتیاز)

 

2) هر چند وقت یک بار شما چیزهایی را خریداری می کنید, ولی واقعا نمی توانید از پس هزینه های آن ها

 برآیید؟

همیشه(1امتیاز) بیشتر اوقات(2 امتیاز) به ندرت (3 امتیاز) هرگز ( 4 امتیاز)

 

3) آیا شده که حرفی بزنید و بعد از گفتن آن پشیمان شده باشید؟

اغلب (1 امتیاز) گاهی (2 امتیاز) خیلی کم (4 امتیاز) هیچ وقت ( 3 امتیاز)

بقیه سوالات همراه با پاسخ درادامه مطلب

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 2:0 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

انتقاد یا تخلیه روانی خود؟

انتقاد ، اما بدون دلخوري

انتقاد

در موقعيت‌هاي مختلفي گاهي ناچار به انتقاد كردن از ديگران هستيد. بايد همه تلاش خود را به كار بنديد تا انتقادتان سازنده باشد تا بر فرد موردنظر تاثير بگذارد. در اينجا به راهكارهايي اشاره مي‌كنيم كه به شما كمك خواهد كرد. انتقاداتي ارائه كنيد كه نه آنقدر بي‌فايده و بيهوده باشد و نه باعث رنجش فرد مقابل شود ، اما در عوض تاثيرگذار بوده و باعث پيشرفت و اصلاح او شود.(بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 4:49 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

خودشناسی

 

      

خودشناسي ؛ مكمل درمان ناملايمات روحی

روانشناسي تيپ‌هاي شخصيتي نه‌گانه يا «انيه‌گرم» جديدترين كتابي است كه دكتر پروين دقيقيان از چند منبع خارجي به فارسي برگردانده است.


كتاب «انيه‌گرم»يك منبع شناسي است كه كاربردي نيز مي‌باشد. به بهانه انتشار اين كتاب گپ‌وگفت كوتاهي با مترجم انجام داده‌ايم كه مي‌خوانيد:
براي شروع شكل هندسي «انيه گرم»را تعريف كنيد؟
فرم هندسي «انيه‌گرم» و خطوطي كه تيپ‌ها را به هم متصل كرده است توضيح مي‌دهد كه در مواقعي چنانچه يك تيپ (بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 8:31 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

قصه گفتن وتکامل مغزنوزاد

   

قصه گفتن براي تكامل مغز نوزاد لازم است :
متخصصان روان شناسي ، قصه گفتن را براي تكامل مغز نوزادان و كودكان لازم مي دانند و مي‌گويند: با قصه‌گويي ، علاوه بر شناساندن صداي والدين ، صحبت كردن براي كودك راحت مي‌شود و كلمات را صحيح و كامل ادا مي‌كند
دكتر"نرگس كچوئي " روان شناس، در گفت و گو با ايرنا گفت: والدين براين باورند كه نوزاد هيچ چيز را متوجه نمي‌شود و لازم نيست با او (بقیه درادامه مطلب).


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 8:33 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

10 روش برای کسب احساس شادمانی


           

داشتن احساس خوب در زندگی دارای دو بخش است :

بخش یك آن یادگیری اندیشیدن به خود با اتكا به روش های سلامت بخش است. این یك مهارت آموختنی است، هیچ كس چه زن و چه مرد آن را به صورت فطری در خود ندارد. گاه باید مانند كودكان بكوشیم تا اعتماد به نفس و عزت نفس (بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 10:47 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

افسردگی


حتماً شما هم كلمه افسردگي را شنيده‌ايد. افسردگي يا Depression يكي از بيماري‌هاي روانپزشكي است كه مثل هر بيماري ديگر علائم ويژه‌اي دارد.(بقیه درادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 2:10 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

انسان وآرزوی نهایی اش

آرزوي نهايي هر انسان
جهان امروز و همه جوامعي كه در كشورهاي گوناگون شكل گرفته‌اند، با چالش‌ها وتنش‌هاي زيادي روبه‌رو هستند. البته مقدار اين تنش، نوع و شدت (بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 11:37 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

از حال بد به حال خوب

                                                        

                                 

          از حال بد به حال خوب (1)
انسان‌ها در زندگيشان احساسات گوناگوني را تجربه مي‌كنند. شادي، اندوه، خشم، آرامش، تنفر، عشق، حسادت و هزاران حس ديگر. شادي و غم احساساتي هستند كه قصد داريم درباره‌شان صحبت كنيم :
وقتي كه ما به دور و برمان نگاه مي‌كنيم، درمي‌يابيم كه بعضي افراد در اكثر اوقات لبخند به لب دارند و عده‌اي ديگر همواره عبوس، دلخور، غمگين و افسرده‌اند. گروه دوم كه اندك هم نيستند، خودشان را در زيرزميني كوچك كه سقفي كوتاه دارد حبس كرده‌اند و حس مي‌كنند كه هيچ راه فراري هم نيست. غم، اندوه، نااميدي، ترس و خشم سراسر فضاي فكرشان را پركرده‌ است. زيرزمين سرد و نمور است و انگار سقف كوتاه و ديوارهاي كلفتش اجازه نمي‌دهند كه آنها قد راست كنند و برخيزند. اين چهارديواري پنجره ندارد، هواي تازه و نور آفتاب را به آن راهي نيست، پرنده‌اي در آن آواز نمي‌خواند، صداي هيچ كودكي به گوش نمي‌رسد و احساسات خوشايند و لذت‌بخش در اين "زير زمين اندوه" جايي ندارد.
در عوض حالاتي سرد و دلتنگ‌كننده، ترس، اضطراب، خشم، افسردگي، رخوت، شك و ترديد و اعتماد به نفس اندك، تمامي فضاي آن را پركرده‌اند.
حالا پرسش اصيلي اينست كه راه خروج از اين زيرزمين چيست؟ بقیه درادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 9:54 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

روانشناسی در گروه های خونی

 
      
بخشی از شخصیت شما در رگهایتان جاریست آیا گروهای خونی می توانند باعث ایجاد یک خصوصیت یا عادت شخصی شوند؟شاید بله...شاید هم نه...برای نزدیک شدن به پاسخ این مقاله را بخوانید.اما فراموش نکنید که اتکا به یک مقوله یا دلیل برای قضاوت در مورد اشخاص تنها نوعی ساده لوحی است.
 
گروه Ab فارغ از مراقبت وبی نیاز از توجه
حدود4%مردم گروه خونی Ab+ و1%گروه خونی Ab- دارند

خصوصیات : (بقیه درادامه مطلب)

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 7:9 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

انواع هوش

Smile انواع هوش

     


هوش چيزي است که ارزيابي و اندازه گيري آن کار ساده اي نيست چون انواع بسيار متفاوتي دارد. در سال 1983، دکتر هاوارد گاردنر استاد دانشگاه هاروارد، مفهوم جامع تري از هوش ارائه داد و آن را چند-هوشي ناميد. تئوري او با نظريات سنتي در اين رابطه که مي گفتند "آيا مي توانيد وقايع را به خاطر بسپاري، رياضيات انجام دهي، منطقي فکر کني و جمله هاي صحيح بنويسي؟" کاملاً مغاير بود. و ديدگاهي بسيار جامع تر براي قضاوت در مورد هوش افراد داشت.

طبقه بندي اوليه شامل 7 دسته بود که هر کدام بخش هاي متفاوتي از هوش را شامل مي شد:
هوش و دانش زبانشناختي: مهارت کار کردن با زبان و کلمات. گاهاً مي بينيم که بعضي قادر به تکلم به چندين زبان مختلف هستند، در حاليکه بعضي در يادگيري يکي هم درمانده اند.
هوش منطقي و رياضي: حل مشکلات به طريقي کاملاً منطقي. نوعي از هوش که بيشتر شامل کتابخوانان است.
هوش موسيقي: قابليت فکر کردن در قالب نُت هاي موسيقي و ريتم. چه در نواختن و چه در آهنگ سازي.
هوش فضايي: حل مشکلات به صورت بصري، در مغز فرد. جهت يابي و ناوبري از مهمترين آنهاست ولي توانايي در هنر، مجسمه سازي و طراحي نيز از اين دسته اند.
هوش جنبش فيزيکي: داشتن توانايي در حرکت عضلات و ساير حرکات ورزشي.
هوش ميان فردي: توانايي شناخت احساسات، حالات و عواطف ديگران. مهارت هاي اجتماعي.
هوش درون فردي: اطلاع از خودمان، احساسات و افکار خودمان. بقیه درادامه مطلب:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 3:12 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

سلامت روان گنجی پربهاء

گنج گرانبهايي به نام سلامت روان
واژه "سلامت" را بارها شنيده‌ايم و بينش از همه دو عبارت "سلامت جسم" و "سلامت روان" به گوشمان خورده يا درباره‌شان مطالعه كرده‌ايم، فيلم ديده‌ايم و بخش اخبار تلويزيون هر روز راجع به اين دو گزارش يا خبر پخش مي‌كند. سلامت روان در اين سال‌ها بسيار مورد توجه است و پزشكان و دانشمندان بيش از 
 پيش راجع به وجود پيوند عميق بين جسم و روان و آسيب‌هاي دو جانبه‌شان تاكيد دارند ولي از كجا بفهميم كه از سلامت روان برخورداريم؟
- تعادل بين احساسات و منطق نشانه مهمي است. يك انسان سالم كه زندگي متعادل و روابطي حساب شده دارد، از روان
(بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 1:59 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

افراد نامحدود وافرادمحدود

 

 

 Shutterstock_1678606_2

 

 

براي اينكه آدم محدودي نباشيد فكر خود را روي چيزهاي كه آموخته ايد ، متمركز نكنيد ، از آنها راهي براي پيشرفت بسازيد نه اينكه خودرا در چارچوب آنها محصور كنيد .افراد محدود هرگز در زمرة افراد موفق قرار نمي گيرند .افراد محدود نمي توانند به موفقيت عالي برسند ، از پا گذاشتن در مسير تغيير و تحول و پيشرفت هراس دارند ، تصور اينكه چيزهاييرا كه با زحمت فراوان به دست آورده اند ، از دست خواهند داد.كساني كه محدودند ، تسليم محض شرايط تحميلي هستند و شكست را پايان كار مي دانند وبه راحتي عقب نشيني (بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 5:28 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

شخصیت شناسی بامیوه

فرض کنید ظرفی پر از انواع میوه های مختلف جلوی شماست میوه مورد علاقه تان را بردارید ولی دقت کنید! ممکن است با انتخاب این میوه اسرار و رموز شخصیت شما به سرعت فاش شود در حقیقت این تست روانشناسی به سادگی نشان می دهد که شخصیت افراد مختلف نسبت به انتخاب میوه مورد علاقه شان چگونه است.(ازبین این میوه هایکی راانتخاب کنید:

سیب-پرتقال-هلو-گلابی-گیلاس-موز-نارگیل-

انگورسیاه-آناناس)

(جواب تست درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 4:31 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

تست روانشناسی شخصیت

          

تست اول۱- دریا . جنگل و رودخانه را چگونه توصیف می کنید؟


۲- سه حیوان مورد علاقه خود را به ترتیب و با ذکر علت بیان کنید؟
 

اول خوب فکرکنید بعد یک کاغذ برداریدوجواب خودرایادداشت کنیدبعدتفسیرتست رادرادامه مطب بخوانید()


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 10:15 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

نجواهای منفی راخاموش کنید...

نجواهاي منفي دروني را خاموش كنيد؟...         

                                
همه انسان‌ها به ساعات، روزها، ‌ماهها و يا حتي سال‌هايي برمي‌خورند كه نمي‌دانند چه طور بايد سر رشته امور زندگيشان را دوباره پيدا كنند و حال و اوضاعشان را تحت كنترل يك ذهن منظم و بازسازي شده‌اي گيرند كه مال خودشان است. همه ما چنين احساس تلخي را تجربه كرده‌ايم؛ حسي كه به ما مي‌گويد همه چيز در هم ريخته، شكست خورده‌ايم. بيكار هستيم و تا جاي ممكن هم به بقيه بدهكار شده‌ايم و بدتر و بدتر از همه اين كه نمي‌توانيم اين اوضاع را تغيير دهيم.                                         گير افتادن در بن بست = ترس + افكار منفي+ دست روي دست گذاشتن
يافتن راه خروج از بن بست =جسارت + انگيزه+ گزينه+ افكار مثبت+ دست به    
(بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 1:55 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

نقش هدف درزندگی

                    

زندگي هدفمند
زندگي اگر هدفمند و توأم با قاطعيت نباشد دستخوش شانس و بخت و اقبال مي‌شود. زيرا بدون داشتن هدف معين قضاوت اين که تا چه اندازه در مسير درست حرکت مي‌کنيم غيرممکن مي‌شود.
زندگي قاطعانه و هدفمند بدين معناست که از تمام نيروي خود براي رسيدن به هدف‌هايي که براي زندگي خود برگزيده‌ايم استفاده کنيم: هدف درس خواندن، تشکيل خانواده، کسب درآمد، شروع کردن يک فعاليت جديد، توليد يک محصول تازه، حل يک(بقیه درادامه صفحه)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 10:24 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

ایجادخلاقیت وایده های بزرگ(2)

                   Blue Fire- Solar garden art

7- به رفیق شفیق خود مراجعه کنید
همه ما دوستی داریم که به نظر میرسد توانایی پاسخ به تمام مسائل و مشکلات ما را دارد. چرا تنها در مورد مشکلات شخصی از او کمک می خواهید؟ بد نیست گاهی در مورد مسائل مهمتر نیز از او یاری بجویید.
8- به توانایی های خود اتکا کنید (بقیه درادامه صفحه)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 8:49 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

ایجادخلاقیت وایده های بزرگ(1)

              

خلاقیت باعث بروز افکار بزرگ در انسان میشود. اما معمولا سـخت ترین مرحله نــقطه شروع است. افکار بزرگ ما را به سمت پیشرفت راهنمایی کرده و فردایی روشن را برایمــان به ارمغان می آورند. با به کارگیری اصولی که دراین قسمت برای شما شرح می دهیم می تـوانـیـد یـک تـجارت بزرگ و بی نقص راه اندازید. ما متاسفانه ذهن خود را به انجام این امور عادت نداده ایم. این امر سبب میشود تـا توانایی خـود را بـرای دامـن دادن بـه تـصورات و تخیلات از دست داده و در نـتـیـجه قـدرت تـخـیـل خـود را به کار نگیریم. به همین دلیل فرصتهای بی شماری را  (بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 4:6 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

آرامش ذهنی

آرامش ذهني :
هر كه هستيد و هر كجا زندگي مي كنيد، آرامش را به زندگي خويش دعوت كنيد و آن را در ذهن خود جايگزين سازيد.
اگر كلام و رفتار شما قرين آرامش باشد، بدون شك اين ويژگي به دنياي اطراف شما نيزسرايت خواهد كرد. به خاطر داشته باشيد براي رسيدن به اين وضعيت، لازم است برخي قابليت هاي و يژه را در خود پرورش دهيد و شرايط خاصي را در زندگي خويش
(بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 9:50 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

خودرادست کم نگیرید؟

خود را دست کم نگيريد 


بايد  اين حقيقت ناراحت کننده را اذعان نمود که درصد بالايي از ما اين عادت منفي را داريم که خود را دست کم گرفته و وضع خود بيش از اندازه وخيم بدانيم. تصور مي کنيم که مثلاً «خيلي چاق هستم» ، «خوب نيستم» يا «هيچوقت هيچ کاري را درست انجام نمي دهم». آيا شما تا به حال گرفتار اين وضع شده ايد؟         
اشکال کار اين است که اهميتي به جنبه هاي خارق العاده و صفات مثبت خود نمي دهيد، و هميشه براي تأييد آن نکاتي که جستجو مي کنيد شواهدي
(بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 5:50 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

بیان احساسات وآرامش

بيان احساسات، به آرامش انسان كمك مي‌كند
محققان مغز آمريكا اعلام كردند، بيان احساسات از شدت غم و خشم مي‌كاهد. اين يافته توضيحي است بر اين كه چرا صحبت كردن با يك درمانگر يا حتي با يك كارگر ناشناس ولي دلسوز يك رستوران اغلب احساس بهتري به شخص مي‌دهد. به گزارش خبرگزاري رويترز
(بقیه درادامه مطلب)
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 3:58 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

جوانان واسترس

زنان جوان بیشتر از مردان دارای

استرس هستند
جوانان بیشتر از سایر قشرها دارای استرس هستند و در این میان زنان بیشتر از مردان مضطربند .به گزارش ایونا به نقل از منابع اینترنتی ، در یک تحقیق انجام شده اعلام شد که دختران و زنان جوان کمتر احتمال احساس امنیت در میان همسایگانشان ، مدرسه و غیره می کنند .قابل ذکر است : با افزایش سن عواملی که باعث استرس می شود تغییر پیدا می کند .در سنین 13 تا 17 سال مدرسه یکی از عوامل استرس زا برای جوانان می باشد و در سنین 18 تا 24 سال پیدا کردن شغل و مسائل مالی موجب استرس در جوانان می شود در کل 85 درصد از افراد جوان در مورد کوچکترین موارد هم استرس دارند .در نظر سنجی انجام شده 45 درصد از دختران و زنان جوان تجربه استرس را به طور مداوم داشته اند در حالیکه این امر در میان پسران و مردان جوان تنها 32 درصد بوده است البته جوانانی که در مناطق شهری هستند بیشتر از آنهایی که در مناطق روستایی زندگی می کنند مضطرب هستند و همچنین آنهایی که دارای درآمد متوسطی هستند بیشتر نسبت به افرادی که دارای درآمدی پایین یا بالا هستند مضطرب هستند .اگر چه بیشتری افرادی که دارای احساس امنیت در مدارس و یا با همسایگانشان هستند تنها 25 درصد آنها واقعا و به طور کامل احساس امنیت می کنند.(منبع:روزنامه تفاهم)

 

+ نوشته شده در  ساعت 12:9 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

5راه برای تقویت قوای ذهنی

پنج راه براي تقويت قواي ذهني

از زماني كه دوره درس و تحصيل تمام مي شود به اين دليل كه مغز كمتر با رقم ها و اطلاعات سروكار دارد، به نظر مي رسد كه به تدريج توانايي هاي خود را از دست مي دهد. دكتر رابرت ايستاك مي گويد: " لازم است هر فردي، به همان شكل كه با فعاليت بدني بر سلامت جسمي خود مي افزايد، از طريق بكار گرفتن مغز توانايي هاي ذهني خود را نيز افزايش دهد." توانايي هاي ذهني به تدريج، با سپري شدن عمر تحليل (مراحل درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 0:40 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

خودهیپنوتیزمی

آموزش خودهیپنوتیزم
لطفا ابتدا مقدمات کار را فراهم آورید :

۱- بهتر است هنگام خود هیپنوتیزم تنها باشید و دور از سروصداهای مزاحم ( تا زمانی که در اینکار خبره شوید )۲- تلفن را قطع کنید ، در اطاقی
 که تلویزیون روشن است تمرین را انجام ندهید ( این در شروع کار صادق میباشد شما در آینده (بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 3:0 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

ریلکس فیزیکی "ریلکس روانی و "روحی

هنگامی که جسم و ذهن به طور مداوم کار می کنند، بازدهی آنها تقلیل می یابد. زندگی نوین اجتماعی، تغذیه و کار اصل وانهادگی و ریلکس را برای مردم امروزی دشوار نموده است(بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 2:38 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

خندیدن وفوایدآن

خنده را جدي بگيريم؟؟؟

اين روزها، هرطرف را كه نگاه مي‌كني، مردمي را مي‌بيني كه غمگينند، غصه دارند يا اگرهيچ‌كدام ازاين‌ها

نباشد، عادت كرده‌اند (بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 6:48 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

راههای مثبت اندیشی

چگونه مثبت اندیش باشیم ؟

 افکار از چنان قدرتی برخوردارند که می‌توانند سازنده یا ویرانگر باشند، بنابر‌این باید به خود و فرزندانمان بیاموزیم که افکارمان را هوشمندانه کنترل کنیم تا در زندگی به موفقیت‌ها و کامیابی‌های بزرگی دست یابیم.(بقیه درادامه مطلب)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 4:55 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

تکنیکهای تقویت تمرکز

 

تکنیکهایی برای تقویت تمرکز

چکیده: اکثر افراد دوست دارند در مواقعی که مطلبی را مطالعه می‌‌کنند جای مناسب و راحتی داشته باشند. البته برخی افراد اینگونه نیستند و در (بقیه درادامه مطلب)

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 4:31 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

7تاکتیک موفقیت

بيان مهم‌ترين تاكتيك‌هاي يك زندگي موفق كه مي‌تواند تحولي شگرف در زندگي ايجاد نمايد، در قالب 7 تاكتيك راهبردي.

انسان‌هاي هدفمند و موفق همواره دنبال راهكارهايي مي‌گردند تا با سرعت و كيفيت بيشتري(بقیه درادامه مطلب)

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 2:34 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

ویژگیهای افرادخودشکوفا

 

 • چه چیزی باعث می‌شود یک فرد به                  
 • خودشکوفایی برسد؟                                  
 • چرا همه افراد به خود‌ شکوفایی نمی‌رسند؟

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 1:47 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

پلکان موفقیت

برای رسیدن به موفقیت نکات زیر را رعایت کنید:

  الگو برداری از افراد موفق:شما با شناخت افراد موفقی که در اطرافتان اند به این پرشس پاسخ دهید که این افراد چگونه و چرا موفق شده اند؟در این صورت با پیروی از الگوهاو روشهای ...بقیه درادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 3:29 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

انرژیهای اطراف بدن

تا چند دهه پیش میدانهای انرژی زیستی از نظر پزشکی روز وجود خارجی نداشت در حالی که اکنون ...
طبیعت سراسر آهنگ و ریتم است. چرخه های گردش سیارات آنقدر عظیم است که مبنای اندازه گیری آن واحد بزرگ سال نوری است و از طرف دیگر اجزای زیر اتمی هزاران تریلیون بار در هر ثانیه مرتعش می شوند.
زندگی در یک چنین طیف وسعیی غوطه ور است و در هر آن ریتم منحصر بفرد خود را حفظ می کند. یکی از دوره های طولانی حیات فاصله مرگ و زندگی است و این در حالی است که در درون این سیکل هزاران اتم در پی هم جایگزین می شوند تا تداوم حیات بدن را تأمین کنند اما با اینکه هر ارگان آهنگ فعالیت مخصوص به خود را دارد همواره گرایش در جهت پیوند زندگی با آهنگ طبیعت وجود دارد.
 
تا چند دهه پیش میدانهای انرژی زیستی از نظر پزشکی روز وجود خارجی نداشت در حالی که اکنون وجود چنین میدانهایی بصورت علمی به اثبات رسیده است.
 
اکنون ما می دانیم که ارگانیسم زنده با انواعی از نیروها سازگار شده و از آنها استفاده می کند .در بدن سیستم های متنوعی موجود است که انواع مختلفی از انرژی و اطلاعات را از محلی به محل دیگر منتقل می کند و در نهایت سلامتی برایند انواع مختلفی از ارتباطات نرمال آنهاست.
انرژی پزشکی در واقع علم تشریح رخدادهای مرزی ذهن - بدن(Body & Mind Control) است و بسیاری از معماهای متافیزیکی در این علم به شیوه های علمی و کمی قابل توصیف می باشد.
بر اساس این علم :
* هر انسان دارای یک میدان بیومغناطیسی است.
snergy
* این میدان در فرایندهای فیزیولوژیک بدن دارای نقش مؤثر وحیاتی است و انرژی حاصل از این میدان از فردی به فرد دیگر قابل انتقال است.
* این انرژی منتقل شده توان ایجاد تغییرات فیزیولوژیک را در آن فرد نیز دارا می باشد.
* انرژی حاصل از این میدان نیز تحت تأثیر میدان الکترومغناطیس محیط نیز قرار می گیرد.
 
هر قسمت از بدن حتی مولکولهای آن چه از دیدگاه طب سنتی و چه علم پزشکی کلاسیک ( آلوپاتیک) از یک شبکه الکترونیکی نیمه هادی به هم مرتبط تشکیل شده است حتی کوچکترین بخش ها نه تنها درجریان پیوسته ای از اطلاعات غوطه ورند بلکه خود نیز می توانند اطلاعات تولید کنند. این جریان پیوسته حاوی اطلاعاتی راجع به هر گونه فعالیت انجام شده در هر قسمت از بدن می باشد.
سلامت کامل وابسته به یک هم پیوندی کامل درونی است. آسیبهای جسمی یا روانی می توانند این ارتباط را مخدوش کنند. در این صورت است که سیستم دفاعی و بازسازی بدن دچار اختلال شده و بیماری شانس بروز می یابد.
energy , medicine
در مانهای بر پایه انرژی در واقع سعی در برقراری دوباره تعادل در مدارهای ارتعاشی (Vibratory Circuitry) بدن دارند مثل لمس درمانی(Therapeutic Touch)، لمس شفابخش(Healing Touch)، ریکی(Reiki)، و یا قطبش درمانی(Polarity Therapy) که بر پایه میدان انرژی بدن استوار است.
امروزه بسیاری از کاربردهای میدان انرژی بدن را در پزشکی مدرن می بینیم که بر پایه اصل بیومغناطیس می باشد مثل نوار مغزی(EEG)، نوار قلب(EKG)، نوار عصب- عضله(EMG) و MRI همچنین انواع تکنیکهای کاربردی در امر درمان که در فیزیو تراپی استفاده می شود چون استفاده ا
ز پرتوهای مادون قرمز(IR) و لرزاننده ها (Vibrators).
بنابراین وجود میدانهای انرژی و حتی استفاده از آنها کاملاَ اثبات شده و علمی می باشد که امروزه به جایگاه بزرگ شفابخشی در مقوله طب سنتی و مکمل(CAM) رسیده است.
اما شگفتی های این دنیا بقدری گسترده و حیرت آور است که درک آنها قطعاً نیاز به بستری مناسب و شرایط ویژه ای دارد...(گردآوری شده توسط دکترشاکری)
+ نوشته شده در  ساعت 3:53 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

کودکی باخودپنداری قوی(2)

در مقاله ی پیش به مرحله ی اول یعنی " نوزادی اولیه:

نظم دهی به ذهن" از شش مرحله ی رشد و تحول عاطفی در رسیدن به خودپنداری ‌قوی  اشاره کردیم . در این مقاله قصد داریم دو مرحله ی دیگر را مورد بررسی قرار دهیم :

مرحله دوم : نوزادی - پایه‌گذاری ارتباطات

به محض آنکه شما توجه توام با نشاط و شور و شعف را نثار فرزند خود نمایید ، او نیز چنین احساسات و هیجاناتی را متقابلا به شما باز می‌گرداند. از همین ابراز احساسات است  بقیه درادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 3:5 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

خودپنداری قوی درکودکان(1)

کودکی با خودپنداره ی‌قوی (۱)

مراحل رسیدن به خودپنداری ‌قوی

 کودک شما در خلال سال‌های اولیه ی رشد خویش، نخستین درس‌های احساس ایمنی،  برقراری ارتباطات عاطفی توام  با عشق و علاقه و احساسات خوب نسبت به خود را می‌آموزد. چنین مراحل رشد و تحول عاطفی ، اساس تمامی یادگیری‌های عاطفی بعدی او را تشکیل خواهد داد.

در روزهای نخست تولد، کودک از صداهایی که می‌شنود، تصاویری ....بقیه درادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 3:17 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

پنج کلید خوشبختی

امواجی که به ساحل برخورد می کنند، پس از گذشت سال ها، به آرامی و رفته رفته صخره های ساحلی را فرسایش می دهند و در جغرافیای مناطق ساحلی تغییراتی پدید می آورند.

 زندگی مشترک  نیز همانند ساحلی است که بر اثر رفتارها، گفتارها و گذشت زمان تغییر شکل خواهد داد. ممکن است چهره جدی زندگی مشترک تحسین برانگیز باشد و شاید هم بر اثر ضربه ها، ناملایمات و سوء رفتارها، تصویر کامل آن به شکلی ناخوشایند و تکه تکه شده درآمده باشد. در این مقاله ،راه هایی برای شادی بخشیدن به زندگی، برقراری صلح، رفع کاستی های موجود بین روابط زن و مرد، ارائه می گردد. بقیه در ادامه مطلب

 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 9:46 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

خطاب به مردان

خطاب به مردها:

منتظر نباشید زن زندگی تان از هم بپاشد، منفجر شود یا بیمار، تا سرانجام به او توجه کنید. به یاد داشته باشید که زن ها احتمالاً هرگز به شما نخواهند گفت چقدر اوضاع بد و وخیم شده است. یا این که چقدر از لحاظ روحی افسرده اند. دقت کنید مبادا (بقیه درادامه مطلب)

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 0:32 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

خنده درمانی

 

      گفته مى شود كه خنده بهترين داروست. اما تا به حال هيچ كس آن را ثابت نكرده است. اكنون يك دانشمند ژاپنى مشغول آشكار كردن اسرار خنده است. به اعتقاد وى خنده باعث نشاط ژن هاى افراد مى شود. بقیه درادامه مطلب

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 5:7 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

راههای رسیدن به آرامش

          

هر که هستید و هر کجا زندگی می‌کنید، آرامش را به زندگی خویش دعوت کنید و آن را در ذهن خود جایگزین سازید. اگر کلام و رفتار شما قرین آرامش باشد بدون شک این ویژگی به دنیای اطراف شما نیز سرایت خواهد کرد. بخاطر داشته باشید، برای رسیدن به این وضعیت ، لازم است برخی قابلیتهای ویژه را در خود پرورش دهید و شرایط خاصی را در زندگی خویش ایحاد نمایید. رعایت نکات زیر مقدماتی است که به شما کمک می‌کند و در این مسیر گام بردارید.

راههای رسیدن به آرامش

یاد بگیرید که گاه مسائل را رها سازید.

بدین معنی که به هر مسئله‌ای دائما گره نخورید. وقتی همیشه و همه جا فکر مسائل خود هستید و به مرور آنها می‌پردازید، در واقع همیشه بار اضافی را با خود حمل می‌کنید، که این خود سبب ایجاد اضطراب و استرس در شما می‌گردد. بیاموزید که با یک ذهن رها و آزاد زندگی کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا با هر محرک کوچک و یا مانع جزئی آشفته نشوید.

به خود و خدای خود ایمان داشته باشید. بقیه درادامه مطلب

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 3:1 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

استراحت-انرژی-آرامش

 

 کمی به خود استراحت دهید...

تمام اشیاء پیرامون ما ارتعاشی مخصوص به خود دارند وما این ارتعاش را جذب می کنیم.

باغها وجنگلها ودریاها دارای ارتعاشاتی شفابخش هستند.آنها انرژی ازدست رفته ماراجایگزین می کنند.

  بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 5:17 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

مثبت باشیم

     

 

مثبت انديشي فـرآينـدي همه گير است. افرادي كه در کنارشما هستـند از تـفـکرات و حـالات درونـي شـما تـاثير مي پـذيرنـد. سعي کنيد تا جايي که مي توانيد به خوشحالي،مـوفـقـيت، و سلامت فکر کنيد. با چنين طرز تفکري ديگران تمايل پيدا مي کنند تا شما را در کارهايتان ياري کنند. آنها از امواج مثبتي که شما از خود ساطع مي کنيد به شدت لذت مي برند.   دنباله در ادامه مطلب

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 1:55 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

رموز آرامش

رموز آرامش در ۶۰ گام

 • گام1: فهرستی از موفقیت هایی را که تا کنون نصیبتان شده را تهیه کنید.
 • گام2: هر چند وقت یک بار به میان طبیعت برو ید و در محیطی سبز و سرشار از آرامش قدم بزنید.
 • گام3:وان حمام را پر از آب گرم و صابون کنید ، داخل وان بنشینید و تمام تنش ها را با تنفس عمیق و استراحت از خود دور کنید.
 • گام4: هر روز به جمله های ز یر و جملا تی از این قبیل فکر کنید : تا زمانی که خودتان نخواهید ، هیچ کس نمی تواند تحقیرتان کند.(تئودور روزولت) -
 • - روزی شخصی بودایی را فحش و ناسزا میداد ، بودا به وی گفت:از تو به خاطر این هدیه عالی تشکر میکنم! اما متاسفم که نمی توانم هدیه ات را بپذیرم ، راستی اگر کسی به من هدیه ای دهد و من هدیه را قبول نکنم به چه کسی تعلق خواهد داشت؟
 •  - خواه فکر کنید کاری را میتوانید انجام دهید ، خواه فکر کنید که از انجام کاری ناتوان هستید ، همیشه حق با شماست.(هنری فورد)
 • - عشق از آن جهت در ما به ودیعه گذاشته شده که آن را به دیگران ببخشیم.
 • - قلمرو خداوند درون ما انسانهاست .
 • هر کاری را که دوست داری انجام بده پول خود به دنبال آن می آید .
 • - به دنبال رستگاری و سعادت خود باش .
 • - از صمیم قلب خودت را دوست داشته باش .
 • گام5: در تعطیلات آخر هفته ، فقط به تفر یح و استراحت بپردازید.
 •  
 • برای رموز بعدی  لطفا  روی ادامه مطلب کلیک کنید. (نویسنده:ف..روانشناس بالینی.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت 3:20 AM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

استرس و روشی برای مهار آن

همه افراد در زندگی به استرس دچار می شوند وسعی میکنند که یا با آن کنار بیایند یا از عامل استرس  -زا فرار کنند .البته نباید فراموش کنیم که نحوه کنار آمدن ویا فرار از استرس به عاملهای مهمی از جمله  نوع استرس وارده ومکان وزمان استرس وارده .شدت استرس .قدرت روانی وفکری فرد. ویژگیهای ---شخصیتی فرد .نوع کنترل درونی وبیرونی وی ومیزان بهره هوشی وی برای حل مشکل استرس زا یا فرار  فرد (البته بصورت فکری  از عامل استرس زا فرار میکند )ولی بعد در مشکلات روحی یا جسمانی که عاملی پزشکی وجود ندارد با روانکاوی وی پی به عامل اصلی یعنی وجود استرس یا اضطراب نمایان   میشود...حتی زمانی که یک استرس بر ۲ نفر واردشود نمی توان برای هر دو نفر یک جور واکنش وجواب را پیش بینی کرد و در رویکردهای درمانی نیز اینچنین است .برای یک نفر شاید بهترین راه درمان از نظر روانشناس استفاده از یکی از روشهای شناختی  باشد وبرای شخصی دیگر استفاده از دارو درمانی و...  با این وجود همانطور که مشاهده میکنیدبرای  استفاده از روشهای تحلیلی وراههای درمانی نمی توان یک تجویز کلی را برای همه افراد پیچید یا لااقل از بنده این را انتظار نداشته باشید چون به نظر من خیلی از روانشناسان ما اینکار را میکنند.

برای مهار استرس روشهای متعددی وجود دارد از جمله=روشهای آرامش گام به گام ماهیچه هاو رویکردهای-ریلکس تراپی .انواع حساسیت زدایی منظم.انواع پسخوراندهای زیستی.الگوبرداری.روشهای رفتار درمانی.روشهای شناختی .رویکردهای روان درمانی.روشهای کنارامدن و..................که اگر دوست داشتید بعدا در ارتباط با مشکلتون بیشتر توضیح میدهم.

هر یک از این روشها می تواند ترتیبی برای آرام کردن ماهیچه هادر نظر بگیردبه عنوان مثال ترتیب این روشها ممکن از شامل شل کردن ماهیچه های دست.پیشانی .قسمت پایین صورت .گردن .شکم وپا باشد.برای هریک از ماهیچه ها فرد اول انها را به مدت ۷-۱۰ ثانیه سفت میکند .سپس انها را به مدت ۱۵ ثانیه به حالت استراحت شل میکند.

یک روش ساده=بهتر است دراز کشیده یا در مبلی راحت نشسته یا به اصطلاح پخش شوید.             ۲-بسیار خوب حالا دستهایتان را بالا بیاوریدو مستقیما جلوی خود نگه دارید وهر ۲دستتان را مشت کنیدومشتهایتان راسفت نگهدارید(۷-۱۰)ثانیه حالا شما با تمام وجود حس می کنید که وقتی دستهایتان سفت است چه احساسی دارید.  ۳-بعدا۷ -۱۰ثانیه دستهایتان را شل کنید واجازه دهید دهید دستهایتان روی زمین یا مبل پخش شود.   ۴-حالا پاهایتان را بالا بیاورید وکاملا ماهیچه ها را سفت کنید دقیقا مانند زمان ومرحله قبل .بعد از این مرحله احساس لذت بخشی به شما دست میدهد.  ۵-حالا نوبت شکم است .شکمتان را سفت کنید(۷-۱۰)ثانیه وبعد شکمتان را شل کنید(۱۵)ثانیه  ۶-دستهایتان را کنارتان قرار دهید.اول ماهیچه های شانه وگردنتان را سفت کنید.اینکار را میتوانید با می توانید با بالا بردن شانه ها به طرف سرتان انجام دهیدپس از ۷-۱۰ ثانیه حالا ماهیچه ها را شل کنید(۱۵ثانیه) ۷-حالا ماهیچه های صورت را سفت کنید.صورتتان را درهم بکشید بصورتیکه ماهیچه های دهان.بینی.لپ و پیشانی شما سفت شوند(۷-۱۰)ثانیه وبعد تمام ماهیچه های صورت را شل کنید.(۱۵ثانیه) ۸-حالا یک نفس عمیق بکشید از راه بینی خیلی خیلی عمیق.نفستان را نگهدارید(۶-۸)ثانیه وبعد خیلی آهسته اجازه دهید نفستان خارج شود خیلی آهسته.بعد میتوانید مثل همیشه تنفس کنید.       (   حالا توجه کنید که چقدر احساس خوبی به شما دست داده وآرامید..)

شما میتوانید هر گونه سوالی در زمینه روانشناسی کودک ویا برزگسال ویا مشاوره در زمینه مشکلاتتان را با ما مطرح کنید.بنده سعی میکنم در حد خود شما را راهنمایی کنم. 

نویسنده=ف...(روانشناس بالینی )

+ نوشته شده در  ساعت 6:18 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

شاد باشید و شاد زندگی کنید.

                                  شاد باشید و شاد زندگی کنید.

 

کمتر کسی اين واقعيت را می داند که شادی يکی از بهترين و موثرترين رازهای موفقيت انسانهاست!

توانايی شاد بودن در هر موقعيت و وضعيت، باعث موفقيت و آرامش بيشتر فرد در خانه، محل کار و روابط انسانی می گردد.

حرفهای احمقانه ای که درباره شادی شنيده می شود :

کار شوخی بر نمی دارد ... افرادی که از کارشان لذت می برند و آن را شوخی می انگارند معمولاً خيلی در کارهايشان موفقند.

شاد بودن نشانه خل وضعی و مسئوليت ناپذيری است ... شادی برای مردم در تمام سنين است! و شوخی در بين سالمترين و پخته ترين راههای مقابله با چيزهای مختلف قرار دارد!

شادی«واقعی» کم پيش می آيد ... شادی تقريباً در همه جا يافت می شود ... و می توان باعث پيش آمدن آن شد.

هيچ موفقيتی بدون رنج و عذاب به دست نمی آيد حتماً نبايد يک کار سودآور با رنج و عذاب همراه باشد.

در يک محيط منفی نمی توان شاد بود ... شادی می تواند محيط را تغيير دهد ... تنها بايد در تنظيم زندگی کمی نوآور و خلاق بود.

او مانع شادی من می شود ... ما معمولاً عادت کرده ايم که کس ديگری را مقصّر بدانيم ... اگر هر يک مسئوليت خودمان را بر عهده بگيريم و اسباب شادی و خوشی خودمان را فراهم کنيم، دنيای بهتری خواهيم داشت.

يک پيشنهاد ساده

آيا می دانيد که مهرورزيدن و دوست داشتن ديگران چقدر شادی بخش است؟ امتحان کنيد.

به ديگران مهربورزيد و خيلی زود، قبل از آن که فکرش را بکنيد، مهر و محبت آنها را پس خواهيد گرفت!

+ نوشته شده در  ساعت 11:32 PM  توسط ف-روانشناس بالینی  | 

مطالب قدیمی‌تر